Radio NET

Awatar użytkownika
kacper3100
Administrator
Posty: 397
Rejestracja: 17 mar 2018, 10:30
Kontakt:

Radio NET

Post autor: kacper3100 » 18 mar 2018, 16:23

Radio NET było pierwszym internetowym radiem, które powstało w roku 1998 (12 grudnia). Działalność zakończyła w roku 2004.

Strona tego radia działa do dziś: http://www.radionet.pl/

Na ich stronie znajduje się także fragment programu Tenbit.pl z TVN z 2002 roku: http://www.radionet.pl/wojtek-laszcz-i- ... nik-w-tvn/
Założyciel telewizji: XTV (od 2018), TVM (od 2014), TV+1 (2011-2016).
BW134
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 17 mar 2018, 11:20

Re: Radio NET

Post autor: BW134 » 18 mar 2018, 16:42

Rozgłośnia w pierwszych tygodniach nadawania transmitowała nieregularny program, dostępny o wybranych porach i dniach tygodnia, a słuchacze dowiadywali się o rozpoczętej transmisji za pomocą kanału na IRC. W styczniu 1999 r. powstała pierwsza strona internetowa rozgłośni, na której zostały zamieszczone podstawowe informacje o stacji oraz wstępna ramówka. Prowadzący nadawali swoje programy z domu przy użyciu podstawowych mikserów audio, mikrofonów, odtwarzaczy kaset magnetofonowych, płyt CD i komputera. Programy miały charakter autorskich audycji muzycznych, a nieodłącznym elementem każdego z nich była interakcja pomiędzy słuchaczami, a prowadzącym obecnymi na kanale IRC radia bądź poprzez komunikator ICQ, a w późniejszych latach Skype i Gadu-Gadu.

Od marca 1999 roku Radio NET rozpoczęło nadawanie programów autorskich, od poniedziałku do czwartku od godziny 19:00, a w piątek, sobotę i niedzielę od 17:00 do 1:00 w nocy. Poza audycjami stacja rozpoczęła cogodzinną emisję własnego serwisu informacyjnego: w poniedziałek od 21:15, wtorek i czwartek od 20:15 oraz środę, piątek i sobotę od 19:15. Ostatnie wydanie serwisu informacyjnego miało miejsce zawsze o godzinie 00:15. Wtedy też został określony format radia, jako rozgłośni emitującej interaktywne programy autorskie, głównie muzyczne, ale także poruszające tematy społeczne czy polityczne.

W sierpniu 1999 roku stacja zorganizowała pierwsze, wakacyjne spotkanie ze słuchaczami w miejscowości Dębki, skąd nadawała program z zaimprowizowanego studia mieszczącego się na polu kempingowym Kaszub. Spotkanie to zapoczątkowało cykl corocznych imprez radia, wpierw pod nazwą „Bawimy się w radio” (2000 r.), a później „netParty” (od 2001 r.). We wrześniu 1999 roku zaprezentowano zaprojektowany przez artystę grafika Pawła Jońcę nowy logotyp, który jest używany do dnia dzisiejszego.

Na początku 2000 roku właściciel radia podpisał umowę sponsoringową z firmą Link sp. z o.o., należącą do grupy Chemiskór S.A. (późniejszego właściciela portalu Ahoj.pl). Na mocy umowy sponsor zapewniał niezbędną infrastrukturę rozgłośni w postaci serwerów transmisyjnych oraz wspierał działania promocyjne radia. 8 marca 2000 stacja rozpoczęła całodobową emisję oraz uzyskała jednolitą oprawę muzyczną wykonaną przez Studio SPOT, a „Nadstaw ucha” został sloganem rozgłośni. W ramówce stacji, od 9:00 do 11:00 pojawił się program poranny „Budzikom Śmierć” prowadzony przez Artura Kołakowskiego. W ramówce stacji, poza audycjami muzycznymi znalazły się programy o tematyce politycznej („Tylko jeden krok do wolności” – Jarosław Milewczyk), sportowej („Rockomotywa” – Sławomir Gerej) czy kulturalnej („Zgredzenie na antenie” – Krzysztof chrabja Bielański) oraz wprowadzono serwisy informacyjne o tematyce komputerowo-internetowej i kulturalnej.

We wrześniu 2001 rozpoczęto prace mające na celu stworzenie studia radia w nowej siedzibie portalu Ahoj, jednak zostały one przerwane z powodu problemów finansowych portalu. W dniach 6–12 sierpnia 2001 radio zorganizowało kolejną imprezę wakacyjną dla słuchaczy w Dębkach pod nazwą „netParty”, w całości transmitowaną na antenie. W trakcie tego wydarzenia miały miejsce koncerty (jako gwiazda wystąpił zespół Sumptuastic), pokazy break-dance, konkursy oraz dyskoteki prowadzone przez prezenterów rozgłośni.

W trakcie zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku stacja relacjonowała wydarzenia na żywo opierając się na informacjach przekazywanych na bieżąco przez mieszkających na stałe w USA i Kanadzie prezenterach oraz słuchaczach, którzy przesyłali wiadomości poprzez e-mail bądź na komunikator ICQ radia oraz komentowali wydarzenia na kanale IRC.

W styczniu 2002 z powodów finansowych sponsor zrezygnował ze wspierania radia i jednocześnie odmawia przekazania właścicielowi radia, Michałowi Marcinikowi praw do domeny radionet.pl. W marcu 2002 Michał Marcinik rezygnuje z dalszego prowadzenia rozgłośni, jego miejsce zajmuje Daniel Dąbrowiecki. W czerwcu 2002 radio rezygnuje z emisji zróżnicowanych programów autorskich i uruchamia trzy kanały muzyczne: rock, elektronika i hip-hop. W 2003 roku Michał Marcinik przystępuje do reaktywacji rozgłośni pod nową nazwą e-stacja. W marcu dzięki współpracy z firmą Net-Sat-Media powstaje studio rozgłośni zlokalizowane w Chełmie, dzielnicy Gdańska, a sama rozgłośnia rozpoczyna emisję od września 2003.

Pod koniec 2003 roku Radio NET, prowadzone przez Daniela Dąbrowieckiego zawiesza działalność.

W grudniu Dąbrowieckiemu udaje się przejąć domenę radionet.pl, którą następnie przekazuje Marcinikowi, jednakże ten podejmuje decyzję o zawieszeniu działalności, a sam rozpoczyna pracę w Radiostacji.

źródło: wikipedia.org
K03a
Nowicjusz
Posty: 163
Rejestracja: 17 mar 2018, 10:47
Lokalizacja: Dziupla

Radio NET

Post autor: K03a » 18 mar 2018, 17:31

Po podaniu żródła teraz wiem, że umiesz wklejać stąd teksty :P
ODPOWIEDZ