TViWiki: Jak założyć telewizję internetową?

Z tviwiki.eu.org
Wersja z dnia 15:37, 8 kwi 2018 autorstwa Kacper3100 (dyskusja | edycje) (Jak założyć telewizję internetową typu VOD?)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artykuł jest poradnikiem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z telewizją internetową.

Jak założyć telewizję internetową typu VOD?

Telewizja internetowa typu VOD to telewizja, która nie prowadzi transmisji na żywo, lecz swoje produkcje udostępnia na portalach internetowych, najczęściej na YouTube.

Dziś założyć telewizję internetową może każdy. Wystarczy komputer i Internet. Trzeba najpierw zastanowić się, gdzie chcemy ją założyć. Istnieją różne portale, na których można ją założyć, między innymi: YouTube, Popler, Weeb, Twitch, Facebook. Najczęściej wybierany jest YouTube.

Telewizje internetowe dzielą się na amatorskie i profesjonalne. Amatorskie zwykle tworzone są przez jedną osobę, a ich produkcje są komputerowe i mają niższy poziom od produkcji telewizji profesjonalnych.

Jeśli decydujemy się założyć telewizję na YouTube, musimy nadać jej nazwę (nie skopiowaną od stacji telewizji linearnej ani innej telewizji internetowej). Potem zalecane jest utworzenie logo (nie skopiowanego od stacji telewizji linearnej ani internetowej).

Niezalecane jest tworzenie loga w Paincie. Jeśli nie masz możliwości kupna profesjonalnego programu, np. Photoshopa, pobierz i zainstaluj darmową alternatywę, np. GIMP. Możesz w Internecie popatrzeć, jak wyglądają loga stacji telewizji linearnej, nawet zagranicznej, w przypadku braku pomysłu. Ale pamiętaj, by nie kopiować, lecz inspirować się.

Potem najlepiej jest znaleźć pomysł na programy i utworzyć oprawę graficzną. Jeśli sami nie potrafimy, możemy zlecić innej osobie wyprodukowanie programów czy oprawy. Niezalecane jest kopiowanie oprawy graficznej i muzycznej z telewizji linearnej i internetowej, jak i produkcji i ich tytułów.

Do produkcji programów potrzebne jest oprogramowanie do ich zmontowania. Niezalecane jest montowanie filmów w Movie Makerze, choć niezabronione. Jeśli nie masz możliwości zapłacenia za profesjonalny program do montażu, np. VEGAS Pro czy Premiere Pro, możesz zainstalować darmową alternatywę, np. Lightworks, Machete Lite, ffDiaporama i wiele więcej.

Muzyka do filmów jest bardzo istotna. Skorzystaj z bibliotek muzycznych, np. YouTube Audio Library, UNIPPM.pl, Audio Network, Jamendo.

Ułóż sobie harmonogram programów, czyli którego dnia i o jakiej porze mają się pojawiać. Na YouTube istnieje opcja "Zaplanowany", dzięki której możemy ustawić, kiedy mają się pojawić filmy na kanale.

Aby dotrzeć do widzów, możesz utworzyć stronę internetową telewizji, założyć fanpage na Facebooku, stronę na Twitterze, a także profil stacji na Instagramie.

Na kanale nie powinny się znajdować filmy niezwiązane z telewizją. Jeśli masz zamiar wrzucić na swoje konto film niezwiązany ze stacją, wyobraź sobie, że TVN czy Polsat nadaje u siebie film niezwiązany z telewizją. Nierealne, prawda?

Studio wirtualne

Niektóre telewizje, np. MateksTV, TVM czy Kuba TV, używają lub używały w teleturniejach i programach informacyjnych wirtualne studia utworzone w grze The Sims. Niezalecane jest tworzenie studia w Minecrafcie. Jeśli nie możesz utworzyć studia w The Sims, utwórz w GoAnimate (na goanimate4school.com).